شعار سال 1402 مهار تورم، رشد تولید


درباره آزمون  TOEFL iBT

 

تافل (TOEFL) که برگرفته از سرواژگان Test of English as a Foreign Language به معنای آزمون انگلیسی به عنوان زبان خارجی است، آزمونی است که میزان توانایی افراد را در زمینه برقراری ارتباط به زبان انگلیسی در سطح دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی می‌سنجد. این آزمون توسط سازمان ای.‌تی.‌اس (ETS) برگزار می‌شود و در بیش از یازده هزار دانشگاه و مؤسسه از بیش از یکصد و پنجاه کشور جهان مورد پذیرش قرار می‌گیرد. تافل اولین بار در سال ۱۹۶۴ برگزار شد و پس از آن تا کنون نزدیک به ۴۰ میلیون نفر در این آزمون شرکت کرده‌اند. آزمون تافل یکی از آزمون‌های معتبر زبان انگلیسی می باشد که در سراسر جهان پذیرفته شده می باشد. در حال حاضر تنها فرمت اینترنتی (iBT) این آزمون در ایران رایج است.

 

تافل iBT در اواخر ۲۰۰۵ معرفی شد و به میزان قابل توجهی جایگزین دو نوع دیگر «مبتنی بر کامپیوتر» و «مبتنی بر دفترچه» گردید. این آزمون ابتدا در کشورهای آمریکا، کانادا، فرانسه، آلمان و ایتالیا برگزار گردید و از سال ۲۰۰۶ به کشورهای دیگر نیز بتدریج راه یافت. آزمون «مبتنی بر کامپیوتر» یا CBT در سپتامبر ۲۰۰۶ متوقف شد.

 

در آزمون تافل iBT شرکت کنندگان بایستی در تاریخهای مشخص شده در محل آزمون حضور پیدا کرده و از طریق اینترنت آزمون را برگزار کنند. اعتبار مدرک این آزمون با مدارک امتحانات تافل قدیمی یکسان است ولی این آزمون دارای تفاوت‌هایی می‌باشد که از جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

  • برخلاف تافل قدیمی که بیشتر تأکید بر روی گرامر بود، این آزمون تمامی مهارت‌های زبانی را پوشش می‌دهد.
  • فاصله زمانی بین شرکت در آزمون و دریافت نتیجه بر روی اینترنت حدود یک هفته می‌باشد.
  • این آزمون هر ماه چند بار برگزار شده و داوطلبان آزادی عمل بیشتری در انتخاب تاریخ آزمون دارند.
  • این آزمون ۳ ساعته بوده و دارای ۴ بخش است. هر بخش ممکن است یک یا حتی چندمهارت را مورد آزمایش قرار دهد. یادداشت برداری در این روش بر خلاف روش مبتنی بر دفترچه مجاز است. در این آزمون یک بخش به صورت طولانی (طولانی‌تر از حد معمول) ارائه می‌شود. در این صورت مشخص نیست کدام بخش از سؤالها واقعاً تصحیح شده و جزو نمره در نظر گرفته شده است.

 

اعتبار نمره تافل دو سال است و بعد از دو سال اگر قصد دارید مدرک تافل خودتان را به دانشگاهی ارائه کنید، باید دوباره در آزمون شرکت کنید و نمره جدیدی بگیرید. هیچ محدودیتی برای تعداد دفعات شرکت در آزمون تافل وجود ندارد و هر فرد می تواند هر چند بار که بخواهد در این آزمون شرکت نماید.

 

ساختار آزمون  TOEFL iBT

آزمون تافل از چهار بخش اصلی تشکیل شده است که بعد از دو بخش اول، یک استراحت ۱۰ دقیقه ای وجود دارد. این چهار بخش به ترتیب عبارتند از:

 

مهارت خواندن (Reading)

این بخش دارای ۳ الی ۴ متن تقريبا ۷۰۰ كلمه ای  و ۱۰ سوال برای هر متن می باشد. موضوع متن‌ها آکادمیک بوده و معمولاً در کتابهای دانشگاهی یافت می‌شوند. سوالات عمدتاً در مورد موضوع اصلی متن، جزئیات، برداشت‌ها، نحوه دیگر بیان جملات، جایگذاری جملات، واژه‌های مترادف می‌باشد. در آزمون iBT دانشجو باید مهارت‌هایی نظیر خلاصه برداری، برداشت سریع ایده‌های اصلی و جدول بندی را دارا باشد. به‌طور کلی نیازی به اطلاعات قبلی در مورد متن نیست اما اطلاعات قبلی می‌تواند کمک‌کننده باشد. این بخش بین ۵۴ تا ۷۲ دقیقه زمان دارد.

 

مهارت شنیداری (Listening)

این بخش شامل ۲ الی ۳ مکالمه دانشجویی و ۳ الی ۴ سخنرانی استاد شبیه‌ کلاس درس دانشگاهی و مباحث آن است. این بخش بین ۴۱ تا ۵۷ دقیقه زمان دارد و در آن ۲۸ تا ۳۹ سوال مطرح می شود. هر چند لهجه غالب در این بخش لهجه آمریکایی است، اما شما باید حتما خودتان را برای شنیدن کمی از لهجه های دیگر هم آماده کنید.

مهارت گفتاری (Speaking)

این بخش شامل ۴ قسمت است؛ یک قسمت مستقل که در آن یک سؤال درباره زندگی آکادمیک مطرح می‌شود و دانشجو باید در مورد آن صحبت کند. ۳ قسمت هم به صورت تلفیقی است که بخش‌های Reading و Listening همراه با بخش Speaking وجود دارد. در این بخش‌ها دانشجو باید در مورد خلاصه متنی که می‌خواند یا می‌شنود یا ایده‌های جدید خود در مورد این متون صحبت کند. این صحبت‌ها باید دقیق، واضح و دارای تجزیه و تحلیل دقیق از اطلاعات ارائه شده باشد. این بخش فقط ۱۷ دقیقه طول می کشد.

 

مهارت نوشتاری (Writing)

این بخش شامل دو قسمت می‌باشد و ۵۰ دقیقه زمان دارد. شما باید به دو سوال مختلف پاسخ بدهید. در این جا اولین سوال، ترکیبی از Reading، Listening و Writing است و به آن سوا ل تلفیقی Integrated)) گفته می شود. برای سوال Integrated شما ابتدا ۳ دقیقه فرصت دارید متنی چند پاراگرافی را بخوانید و سپس باید به سخنرانی یک استاد در مورد همان متن گوش کنید. سوال از شما می خواهد علاوه بر اشاره به نکات اصلی متن خوانده شده، در ۲۰ دقیقه در Writing خودتان توضیح بدهید نظر استاد در مورد متن چه بوده و استاد چطور ادعا و دلایل متن را تحلیل کرده است. سوال دوم این بخش سوالی است که به آن مستقل  Independent)) گفته می شود. در این سوال به شما موضوعی داده می شود و شما باید در مورد آن یک انشاء Essay)) بنویسید. برای پاسخ به این سوال ۳۰ دقیقه فرصت دارید.

 

نحوه نمره‌دهی

آزمون TOEFL iBT در مقیاس ۰ تا ۱۲۰ نمره دهی می‌شود. هر یک از چهار مهارت (خواندن، شنیداری، گفتاری و نوشتاری) نمره ای از ۰ تا ۳۰ کسب می‌کند. در ابتدا به هر سؤال گفتاری نمره خام ۰ تا ۴ داده می‌شود، و در ابتدا به هر سؤال نوشتاری نمره خام ۰ تا ۵ داده می‌شود. در پایان این نمرات به مقیاس ۰ تا ۳۰ تبدیل می‌شوند. کارنامه این آزمون پس از تقريبا یک هفته از تاریخ آزمون به صورت فایل PDF از حساب کاربری داوطلب در وب سایت ETS قابل دانلود می باشد.

 

تذکرات مهم:

۱- همراه داشتن ماسک ساده سه لایه (بدون فیلتر) و دستکش لاتکس برای متقاضیان الزامی است. مراکز آزمون موظف هستند از ورود متقاضیان به سالن آزمون، بدون همراه داشتن لوازم فوق خودداری کنند.

 

۲- متقاضیان باید کارت شناسایی معتبر شامل: (کارت ملی هوشمند، شناسنامه عکس‌دار جدید یا گذرنامه) و یک نسخه از فرم تکمیل شده ثبت‌نام اینترنتی را همراه داشته باشند.

 

۳– متقاضیان باید از آوردن هرگونه وسایل اضافی شامل نوشت افزار (خودکار، خودنویس، اتود، روانویس، کاغذ یاداشت و …)، کیف یا ساک دستی، کتاب، جزوه، ماشین حساب، تلفن همراه و… اکیداً خودداری کنند. ممکن است محلی برای نگهداری این وسایل در حوزه‌های امتحانی پیش‌بینی نشده باشد، لذا حوزه‌های امتحانی مسئولیتی در قبال نگهداری از این وسایل ندارند.

 

۴- صحبت کردن با سایر متقاضیان یا رد و بدل کردن هر نوع وسیله از قبیل لوازم‌التحریر، نت (یادداشت) و… در جلسه امتحان به عنوان تقلب و تخلف محسوب می‌شود و با متقاضی متخلف برابر قانون رسیدگی به تخلفات و جرایم در آزمون‌های سراسری رفتار خواهد شد.

 

۵- همراه داشتن هرگونه وسایل غیرمجاز شامل دستگاه‌های ارتباط الکترونیکی، تلفن همراه ولو به صورت خاموش، ساعت هوشمند، انگشتر هوشمند، دستبند هوشمند، هندسفری و یا ماشین حساب در جلسه آزمون طبق قانون رسیدگی به تخلفات و جرایم در آزمون‌های سراسری، موجب محرومیت از گزینش در آزمون می‌شود.